Ubytování Jeseníky

Chata Hynčice

 

 
 
 
 
 
   
O chatě Hynčice
Fotky chaty
Volné termíny
Ceník
Kontakt
Turistická místa
Partneři

 

 

Pohoří Králický Sněžník

  • vrchol Králického Sněžníku je vzdálen pouze 12 km od naší chaty

  • po cestě se na chvíli můžete zastavit i v Polsku (prochází tudy hranice)

  • k vidění jsou i pevnůstky (zbytek opevnění Sudet)

  • po cestě se můžete zastavit na oběd na Návrší (historické horské chatě)

  • kouzelná socha slona, zbytek rozhledny a horské chaty, pramen Moravy

Kralický Sněžník je nejmenší z našich pohoří, ale co do nadmořské výšky je naším třetím nejvyšším pohořím (díky výšce 1424 metrů, kterou má hora Kralický Sněžník) a díky střední nadmořské výšce 931 je u nás nejvyšším pohořím ČR. Název Králický Sněžník vychází z dlouhého zimního období, kdy se sněhová pokrývka drží na vrcholu kopce - může to být až 8 měsíců. Pro návštěvníky je velice zajímavý pramen nejdelší moravské řeky Moravy, která pramení na úbočí Kralického Sněžníku v nadmořské výšce 1380 m.n.m. Morava ústí do Černého moře. Dále zde pramení Liptovský potok, který ústí do Severního moře a také zde pramení Kladská Nisa, která ústí do Baltského moře. Díky tomu, že každá ze zde pramenících řek ústí do jiného moře se Králickému Sněžníku říká střecha Evropy.

Dalším velmi významným symbolem Králického Sněžníku je žulová soška slona, se kterým se váže pověst: že kdo se ho dotkne do roka se mu splní přání. Socha slona je pod vrcholem Kralického Sněžníku od roku 1932, kdy ji skupina Prager Secession k 10. výročí založení spolku nainstalovala.

Dříve bývala dominantou bouda, která bohužel byla začátkem 70. let 20. století zbořena, ale dodnes jsou na vrcholu základy, které můžete vidět poblíž sochy slona. na úplném vrcholu se nalézala rozhledna, která byla další z dominant Králického Sněžníku, ale ta byla zbourána ve stejné době jako bouda. Po ní také zůstaly pouze základy, které dodnes ční na polské straně kopce. V nedávné době se začalo uvažovat o znovu postavení rozhledny. Po cestě k vrcholu můžete minout dvě menší chaty, které se jmenují Sněžná chata a Františkova chata.

 
 

Taxi Ostrava